styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy  świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartośc - patrz tekst na główniej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Zebranie wiejskie w Czermnej, w gminie Szerzyny

2013-04-07 16:53

- PO próbuje osaczyć polską prowincję, a ta pokazuje jej gest Kozakiewicza

Dzisiaj, w niedzielę, 7 kwietnia 2013 w domu kultury w Czermnej (gmina Szerzyny, powiat tarnowski) odbyło się Zebranie Wiejskie, na początku którego – z jednej strony – władze gminy próbowały uczestników zamęczyć na śmierć liczbami – z drugiej zaś – zaśpiewać panegiryk na część posłów PO i PSL oraz platformowego wicemarszałka województwa.

(na zdjęciu wójt Gminy Szerzyny Stanisław Kmiecik)

Uzależnieni od PO-PSL

Zamiast odczytywać setki liczb, danych statystycznych można było ogłosić np., że kto chce, może sobie wziąć kopię sprawozdania. Jednak wójt, przewodniczący Rady Gminy Szerzyny oraz miejscowy sołtys zdecydowali się na wdeptanie słuchaczy w podłogę, męcząc ich tasiemcowym sprawozdaniem.

Następnie wygłoszono kilka panegiryków na cześć wspaniałych posłów rządzącej znakomicie koalicji PO-PSL oraz wicemarszałka województwa, należącego do PO. Wszystko to w dowód wdzięczności za dotacje, które gmina mogła załatwić dzięki łasce miłościwie nam panujących.

Przykład gminy Szerzyny jest kolejnym potwierdzeniem reguły, iż w Polsce dotacje z Unii Europejskiej nie otrzymują te gminy czy powiaty, które naprawdę potrzebują pomocy, lecz te, którymi rządzą ludzie albo wywodzący się z tych samych partii, co rządząca w danym momencie w województwie lub co najmniej zachowujący się wobec rządzących niczym wasale.

Unia Europejska dotychczas dawała nam ryby, a nie wędkę i w ten sposób całkowicie zdemoralizowała polskie samorządy, które zamiast zabiegać o zwiększenie swych własnych dochodów, zachowują się niczym żebracy, wyciągający rękę po unijną kasę. Jednak pomoc finansowa UE dobiera końca i teraz gminy, które prosperowały w miarę dobrze dzięki unijnym dotacjom zapewne przeżyją szok budżetowy.

Taką właśnie gminą (na garnuszku UE) jest gmina Szerzyny. Zajmuje ona bardzo wysokie, bo 5. miejsce w powiecie tarnowskim (na 16 gmin), jeśli chodzi o wartość środków w dochodach budżetu gminy na finansowanie projektów unijnych na jednego mieszkańca. Z drugiej strony Szerzyny znajdują się na odległym, bo 15. miejscu (czyli przedostatnim w powiecie tarnowskim), jeśli chodzi o dochody własne budżetu gminy. Oznacza to nieporadność władz gminy i całkowitą zależność od centrali krakowskiej, czytaj od PO-PSL-owskich władz województwa, które rozdają unijne pieniądze głównie swoim.

Władze Szerzyn muszą więc kłaniać się nisko politykom PO i PSL. Jednak już niedługo, gdy skończą się unijne dotacje, mieszkańcy Szerzyn przekonają się na własnej skórze, jak krótkowzroczne są obecne władze gminy. Dodać wypada, że Szerzyny zajmują w powiecie odległe 13. miejsce, gdy chodzi o liczbę podmiotów w rejestrze REGON na 10 tysięcy mieszkańców.

Rządzący kiedyś gminą Szerzyny (związani z PO) zasłynęli z tego, że „uszczęśliwili” Tarnów niejakim Gotfrydem, który za prezydenta Ścigały był przez długi czas odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za jego rozwój, co nie wyszło Tarnowowi na zdrowie i jego prezydent musiał odstawić Gotfryda na boczny tor. (Na marginesie wypada dodać, że - znowu na nieszczęście tego miasta - Ścigała zastąpił Gotfryda byłym wójtem gminy Tarnów Madejem.)

Grzegorz Gotfryd - "kukułcze jajo", które Tarnowowi (na jego nieszczęście) podrzuciła Platforma Obywatelska.


Kamera "Prawdę mówiąc" dotarła nawet na krańce powiatu tarnowskiego - do wsi Czermna.


Mieszkańcy się buntują…

Wracając do samego Zebrania Wiejskiego w Czermnej, położonej na krańcach powiatu tarnowskiego (blisko Jasła), podkreślić należy, iż jego uczestnicy wyrazili krytykę działania władz w wielu dziedzinach, nie ulegając propagandzie sukcesu wójta, przewodniczącego rady i sołtysa.

Jedna z mieszkanek Czermnej pytała, czy ktoś w ogóle myśli o przywróceniu jakichś połączeń autobusowych między tą wioską i Szerzynami oraz Tarnowem czy też o uruchomieniu apteki. Inny uczestnik zebrania pytał, czy władze gminy przewidują powrót do projektu budowy wodociągów w tej wiosce.

Zarzucano też władzom gminy, że nie dbają o centrum Czermnej. Przewodniczący rady gminy musiał przyznać, że nowa ustawa śmieciowa wprowadziła chaos w gminach i nadal nie wiadomo, ile będą musieli płacić mieszkańcy gminy za wywóz śmieci (wyjaśni się to dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, który wyłoni firmę wywożącą odpady).

Z wypowiedzi uczestników Zebrania Wiejskiego można było odnieść wrażenie, iż Czermna jest zapomniana przez wszystkich – bez połączeń autobusowych, bez wodociągów, bez apteki, bez estetycznego centrum.

Ktoś kiedyś wpadł na „genialny” pomysł, by przyłączyć gminę Szerzyny do powiatu tarnowskiego, choć znacznie bliżej położone jest Jasło i teraz mieszkańcy tego terenu muszą za to płacić wysoką cenę. Chyba najwyższy czas, by zastanowili się nad przeprowadzeniem referendum w sprawie odłączenia się od powiatu tarnowskiego…

Poniżej więcej zdjęć z zebrania oraz relacja filmowa:

Filmy
Wróć

Komentował Witek z Żurowej07-04-201317:59

Macie rację, jak można było takiego niedoświadczonego młokosa jak Gotfryd zrobić szefem wydziału rozwoju miasta Tarnowa?! Chyba tylko dlatego, ze miał poparcie tatusia i Platformy Obywatelskiej, he he

Komentował wacek od ołpin07-04-201321:46

Panie Marku z tą koalicją to ma Pan rację , z tym Gotfrydem też - dużo gada a mało robi,ale z tymi własnymi dochodami to nie do końca- wlasne dochody to też podatki (nie mów Pan o firmach,które niby by były , gdyby był lepszy Wójt).Póki co zdrowia życzę.

Komentował Jacek08-04-201309:47

Klan Gatfrydów opanował naszą gminę i z tym trzeba skończyć.

Komentował mieszkaniec09-04-201314:20

Wszędzie podają ile zarabia wójt danej gminy. Ile zarabia nasz wójt ?????? Czy to jakaś tajemnica ????????????

Komentował janek10-04-201307:55

to ustawa sejmowa daje takie możliwości zarobków burmistrzów i wójtów -są widełki od , do i nie piszcie , że jakiś wójt lub burmistrz zarabia rocznie 50 tys ,bo to nie jest prawdą

Komentował ala11-04-201302:03

Burmistrz Radłowa zarabia 56 tys rocznie. Chyba, że oświadczenie ma niezgodne ze stanem faktycznym ??????

Komentował janek11-04-201313:57

do Ali i jest to nieprawda!!!!!!!Najlepiej jak wejdziesz na Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 o zarobkach samorządowców i dowiesz się , że nie jest prawdą 140 tys jak i 50tys.Ludzie poczytajcie trochę w życiu a nie kierujcie się plotami

Komentował ala12-04-201302:15

Janku weź mnie uświadom, bo np burmistrz Radłowa w oświadczeniu majątkowym na BIP podaje dochody 56tys za ten sam okres inne wójty mają dwa razy tyle. Przecież to rada ustala wynagrodzenie. Większość rad to kolesie. Tu zatrudnił córkę radnego tam umorzył podatek i kolesie się jakoś dogadują,a normalne ludzie na to wszystko płacą.

Komentował piotruś13-04-201313:39

Janek się chyba widełkami udławił :)

Komentował chlodny14-04-201314:30

Najpierw sprawdzcie a potem bijcie piane !
Burmistrz Radłowa zarabia w Urzedzie ponad 100 tys.-w/g oswiadczenia za rok 2011 (co ciekawe z tego samego oswiadczenia wynika że pan burmistrz już w pierwszym roku rzadzenia kupuje grunty w Gminie-to chyba szkoła z sąsiednich Werzchosławic ) A te 50 tys jest w oswiadczeniu za rok 2010 kiedy jeszcze nie był włodarzem gminy

Komentował Helmut teczowy15-04-201315:52

a tak na marginesie to czym zajmuje sie ostatnio ojciec g gotfryda a czym zajmowal sie dawniej. moze ktos przyblizy info o tej rodzince...

Komentował hansvontrypel15-04-201319:32

A może ktoś opisze bardziej szczegółowo rodzinkę Gotfrydów ?

Komentował viola22-04-201317:19

ja zamiast krytykowac zaczelabym od tego jak gmina gospodaruje srodkami bo z tego co mnie wiadomo to w szczegolnosci gops szasta kasa na prawo i lewo wyplacajac pieniadze komu popadnie a nawet dochodzi do ...... na oczach kasjerek jak taka gmina moze dobrze funkcjonowac!!!

Komentował viola22-04-201317:53

widze ze nie spodobal sie redakcji moj komentarz bo nie dostalam potwierdzenia publikacji, ale to jest prawda udokumentowana !!! co redakcja na to?

Komentował Ja26-01-201412:58

Panie redaktorku - Co do Gotfryda to święta racja. A teraz do Gowina się pcha. Jedyna nadzieja to wysłać go na staż do Brukseli, tak na 100 lat:) A co do reszty to mamy poważne braki - zarówno w wiedzy prawniczej jak i historii. Otóż proszę sobie sprawdzić co to są dochody własne gminy i nie pisać bzdur jakoby zależały one wyłącznie i bezpośrednio od firm. A po drugie to było referendum w sprawie ODŁĄCZENIA gminy Szerzyny od Powiatu Jasielskiego i przyłączenia nas do Powiatu Tarnowskiego. Ówczesna władza zarówno gminy jak i powiatu tak liczyła głosy że wyszło tak jak chciała władza a nie jak mieszkańcy. Za to ich częściowo rozliczono bo odsunięto od władzy, m.in. wójta. A co do połączeń autobusowych czy apteki to nie bardzo rozumiem jak wójt ma to zorganizować skoro w tej zapyziałej dziurze nikt nie chce otwierać biznesu? Czy nawet jeździć autobusem. Mieszkańcom coś się popier...liło. Niech przypilnują sobie synów i ojców by mniej pili i napici nie wsiadali za kierownicę.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane