styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy  świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartośc - patrz tekst na główniej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Tarnów dopiero na 70. miejscu w Małopolsce w rankingu obrazującym skuteczność władz

2013-01-19 16:53

- Prysnął mit Ścigały!

Opublikowany został (GK,18.01.13) ranking skuteczności gmin małopolskich w pozyskiwaniu dotacji unijnych. Lista ta pokazuje, jak skuteczne były władze miast i gmin Małopolski w swych staraniach o dotacje z Unii Europejskiej.

Przez wiele lat tarnowska propaganda (na czele z prezydentem miasta) wmawiała nam, iż Ryszard Ścigała i jego ludzie w Urzędzie Miasta Tarnowa są wyjątkowo skuteczni w zdobywaniu unijnych funduszy. I co się okazało? Miasto Tarnów znalazło się dopiero na 70. miejscu w Małopolsce, jeśli chodzi o sumę zdobytych dotacji unijnych – od roku 2007 - przypadających na jednego mieszkańca gminy czy miasta.

Zdecydowanie najbardziej skuteczne w pozyskiwaniu unijnych środków okazały się władze małego Gródka nad Dunajcem. Od roku 2007 Gródkowi udało się zdobyć taką sumę, iż przypadająca na jednego mieszkańca tej gminy finansowa pomoc z Unii Europejskiej wynosi aż 5.949 złotych! W przypadku Tarnowa, który w tym rankingu małopolskim jest dopiero na 70. miejscu, jest to tylko 1.413 złotych, to jest ponad 4 razy mniej niż w Gródku nad Dunajcem!

Miasto rządzone od wielu lat przez reklamowanego ustawicznie jako wyjątkowo skutecznego w pozyskiwaniu unijnych środków - prezydenta Ryszarda Ścigałę oraz jego ugrupowanie o nazwie (jak na ironię) „Tarnowianie" i Platformę Obywatelską, zostało wyprzedzone w omawianym rankingu np. przez: Rzepiennik Strzyżewski (4.088 zł na mieszkańca gminy) – 10 miejsce, Ciężkowice (3.527 zł na mieszkańca) – 14 miejsce, Ryglice (3.059 zł) – 21 miejsce, Wietrzychowice (2.677 zł) – 22 miejsce, Gminę Tarnów (2.191 zł) – 28 miejsce, Tuchów (2.062 zł) – 33 miejsce, Żabno (2.003 zł) – 38 miejsce, Wierzchosławice (1.796 zł) – 47 miejsce.

Z budżetu Tarnowa 2013 roku, wynoszącego prawie 570 milionów złotych, zaledwie nieco ponad 80 milionów złotych (to jest aż o ok. 30 milionów złotych mniej niż rok temu) zostanie wydane na inwestycje, których lista i znaczenie wypadają mizernie. Znaczy to, że na inwestycje władze Tarnowa wydadzą w 2013 roku zaledwie ok. 14% całego rocznego budżetu.

Już od lat Tarnów jest miastem nierozwojowym, kurczącym się demograficznie, miastem bez perspektyw dla młodzieży, masowo uciekającej stąd. Od kilku tysięcy lat jest tak, iż gdy nie ma chleba, trzeba dać ludowi igrzyska. Samorząd tarnowski staje się „bohaterem" coraz to nowych „igrzysk", które są coraz bardziej nagłaśniane medialnie. Swego czasu tematem numer jeden był np. pomysł prezydenta Ścigały, by jednemu ze skwerów mościckich nadać imię członka kierownictwa przestępczej organizacji PZPR, media zainteresowały się także tym, iż Fundacja Batorego bardzo krytycznie oceniła przyznanie swego czasu miejskich środków dla stowarzyszenia Ścigały „Tarnowianie", ostatnio dziennikarze pasjonują się fatalnym chińskim granitem położonym na ulicy Krakowskiej, protestem kibiców na sesji i związaną z nim próbą ograniczenia lokalnej demokracji, teraz można odnieść wrażenie, że rozpoczęto akcję wymierzoną w lokalne, konkurencyjne wobec „Tarnowian" stowarzyszenie.

Od początku wszystko wskazywało na to, że Ścigała nie stanie na wysokości zadania - patrz artykuł na ten temat:

http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/prezydent-scigala-tarnowski-storczyk.html

Proponujemy prezydentowi Ścigale oraz rządzącej koalicji skoncentrowanie się na opracowaniu operacji wyjścia z kryzysu i stworzenia lepszego wizerunku miasta m.in. poprzez uzyskiwanie lepszych miejsc na tego typu listach rankingowych, jak ta, upubliczniona ostatnio.....


Marek Ciesielczyk

Poniżej film z okupacji Sali Lustrzanej przez kibiców:

Filmy

Wróć

Komentował Tadeusz20-01-201300:08

Nie jestem fanem pana Ścigały ale dla mnie taki ranking to można sobie wydrukować (...)
Równie dobrze możemy skrytykować Anglików że drogie igrzyska zrobili, bo w przeliczeniu na mieszkańca wiecej wydali niz Chińczycy 4 lata wcześniej.
Weźmy sobie przykład budowy np.hali sportowej czy organizację imprezy plenerowej .Koszt taki sam jak np. w Tuchowie czy Wojniczu a jaki przelicznik.

I jeszcze jedno - dlaczego nie wspominacie o Dąbrowie. Czyżby była niebezpiecznie wysoko w tym rankingu ?

Komentował kazimierzzak57@wp.pl20-01-201300:38

Wielki menago padł. Od pewnego czasu wysyłam sygnały w internecie o słabości obecnego prezydenta Ścigały, teraz jest potwierdzenie w danych statystycznych. Zadłużył miasto więcej niż wszyscy poprzedni prezydenci razem wzięci. Doprowadził do ruiny tarnowskie firmy, które nie miały żadnego wsparcia w samorządzie. Ubywa rok w rok przeszło 1 000 tarnowian, którzy nie mają najmniejszych szans na pracę. PO i ich pupilek pokazało brak kompetencji w każdej dziedzinie życia gospodarczego, tak w Tarnowie jak i w Polsce. Inteligentnym inaczej z PO życzę dalej dobrego samopoczucia.

Komentował do Tadeusza20-01-201309:40

Od razu widać, że należysz do obozu pretorian Ścigały, bo nawet suche liczby Cię nie przekonują, że prezydent Ścigała jest nieskuteczny jako prezydent Tarnowa. Liczby to liczby i właśnie przelicznik na mieszkańca bardzo dobrze pokazuje , jak słabo jest rządzony Tarnów przez prezydenta Ścigałę i jego "Tarnowian".

Komentował he he he20-01-201309:45

Ta wypowiedź Tadeusza to dobry przykład propagandy w stylu Tuska. Jeśli dane statystyczne są niekorzystne dla nas, tym gorzej dla tych danych. Tadziu (może Mazur?) masz pecha chłopie, bo jakbyś wszedł na część dąbrowska tego portalu, to tam byś znalazł podobny artykuł tylko na temat wyników gmin dąbrowskich i tam też są słabiutkie wyniki Dąbrowy Tadziu. Jest dopiero na 87 miejscu z sumą tylko 1.184 zł na mieszkańca, wyprzedził ją nawet Szczucin - 73 miejsce - 1.362 zł. Oj Tadziu, Tadziu

Komentował Rysiek20-01-201309:49

Rysiek , dałeś ciała. Ten ranking w końcu obnażył Twoja niekompetencję i bezradnośc wobec problemów Tarnowa!

Komentował Janek20-01-201309:54

Ludzie Ścigały są tak słabi jak sam Ścigała. Pokazuje to choćby przykład tego Tadzia tutaj. Nie chce przyjąć do wiadomości wyników rankingu, który jest fatalny dla Ścigały, który od początku przedstawiał się jako skuteczny w zdobywaniu unijnych środków, a tu się nagle okazuje, że król jest nagi. Dodać wypada, że ten ranking opublikowała lewicowo-liberalna Gazeta Krakowska, która nie jest chyba wrogiem PO i Ścigały?

Komentował Mamy jasność20-01-201310:00

W końcu okazało się, ile jest wart prezydent Ścigała i cały jego układ rządzący...

Komentował Waclaw z Chicago20-01-201310:38

Pochodze z okolic Tarnowa. Od lat mnie niepokoi zla sytuacja Tarnowa. Ten pan Scigala jest rzeczywiscie slabym prezydentem, nieskutecznym, skoro tak zle radzi sobie z pozyskiwaniem srodkow unijnych. Wspolczuje moim rodakom. Pozdrawiam Waclaw

Komentował Tadeusz20-01-201312:40

Jak juz wspomniałem nie jestem fanem obecnego prezydenta i moja wypowiedź
na celu jego obrony tylko miała pokazac nieobiektywnośc takich rankingów . Skoro zaś zostałem tutaj odebrany jako obrońca pana Ścigały to prosze wziąc pod uwagę że fundusze unijne nie są przuznawane na rok tylko na lata. Do tego dochodzą limity które jeśli ktoś wyczerpał wcześniej to potem nie może się już starać o inne środki. Dopiero wynik całego okresu należy przyjąć jako bardziej obiektywny. A mozę by tak w rankingu brac po uwage procent wykorzystania możliwych dotacji ? Jeśli ktoś tego nie rozumie to juz nie mój problem.

Pozdrawiam wszystkich pieniaczy.

Komentował do Tadeusza20-01-201313:36

Tadek czytaj ze zrozumieniem. Przecież ten ranking obejmuje okres od 2007 roku do dzisiaj - więc kilka lat - tak jak chcesz, więc co się czepiasz i dlaczego nazywasz ludzi, którzy mają inne zdanie pieniaczami. Niektórzy przeczytali ten tekst po prostu uważniej niż Ty.

Komentował statystyk20-01-201313:39

Śmiać mi się chce, gdy goście , którym nie pasują wyniki jakiejś sondy, rankingu etc. nawet gdy są oparte na liczbach, nie zgadzają się z nimi, bo źle wypadli. O tym , że Ścigała jest słabym prezydentem świadczą przecież nie tylko wyniki tego rankingu, ale wcześniejsza działalność pana Ryszarda-narcyza.

Komentował Tadeusz20-01-201313:52

Faktycznie nie doczytałem i przyznaję że teraz mogę na Ścigałę spojrzec jeszcze bardziej krytycznie. Ciekaw jestem jednak jak Tarnów wypada na tle podobnego miasta a nie 6-tysiecznej Gminy. (......)

Komentował Tadeusz20-01-201314:54

Bije się w piers. Faktycznie nie doczytałem i przyznaje że spodziewałem się lepszego wyniku nawet w wykonaniu tak słabych władz. Ścigała to tak naprawde administrator-dyrektor, nie samorządowiec. Nie mniej jednak zobaczyłbym chetnie porównanie Tarnowa do podobnych miast. Porónanie do 6-tysiecznej gminy wiejskirj jest absolutnie nieobiektywne.

Komentował Król jest nagi20-01-201317:03

Ale ci tarnowianie nie myślą. Jak można było wybrać tak słabego prezydenta jak Ścigała. teraz w liczbach to wychodzi na jaw.

Komentował oj panie Ryśku!21-01-201307:57

Wstyd Panie Ryszardzie, tak że Pan się chwalił tymi zdobytymi z Unii pieniędzmi i co, okazało , że jesteś Pan cienki Bolek.

Komentował Waclaw z Chicago27-01-201301:14

Ten wasz Rysiek jest slabiutki i po na niego glosowaliscie. Taki facet zostalby w USA juz dawno temu skasowany przez wyborcow, tylko naiwni Polacy daja sie robic w konia co 4 lata. Pozdrawiam - Wacek z Chicago

Komentował Jacek28-01-201301:53

Rysiek dałeż ciała

Komentował kos03-04-201310:09

Wreszcie udana fotografia top modela bez retuszu.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane