styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy  świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartośc - patrz tekst na główniej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Powstaje nowy ruch społeczno-polityczny, który chce wziąć udział w wyborach

2013-10-08 11:37

- Kolejny zjazd OBURZONYCH w Warszawie

 

W niedzielę, 29 września w sali NOT w Warszawie odbył się kolejny kongres Ruchu OBURZONYCH. Wcześniej spotkanie takie miało miejsce kilka miesięcy temu w słynnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Tym razem przedstawiciele prawie 100 różnych organizacji z całej Polski zgodzili się co do tego, iż powinni wystawić swoje, niezależne listy wyborcze w wyborach parlamentarnych.

Inicjatorem spotkania był znany piosenkarz, twórca ruchu Zmieleni.pl, Paweł Kukiz oraz radny powiatu nyskiego i były burmistrz Nysy, Janusz Sanocki. W zjeździe wzięło udział ponad 200 osób, reprezentujących prawie 100 różnych stowarzyszeń z całej Polski, które protestują przeciw obecnemu sposobowi funkcjonowania państwa polskiego i które chcą zmienić radykalnie polską scenę polityczną. Była to swego rodzaju kontynuacja zjazdu OBURZONYCH sprzed kilku miesięcy, który odbył się w słynnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Jednak tym razem końcowe wnioski były bardziej konkretne. Zebrani postanowili stworzyć własne, niezależne listy wyborcze.

Zebrani postanowili skupić się przede wszystkim na doprowadzeniu do dwóch zmian – ordynacji wyborczej (na większościową) oraz polskiego wymiaru niesprawiedliwości, zauważając np., że na 90 tysięcy skarg, które wpłynęły do resortu „sprawiedliwości” w 2010 roku tylko 3,8% uznano za zasadne. W 2008 roku we Francji było 11,9 sędziów na 100 tysięcy mieszkańców tego kraju, a w Polsce jest ich aż 26. Mimo to np. postępowania gospodarcze trwały w Polsce 850 dni, a we Francji tylko 76 dni, a średnia w Unii Europejskiej to 100 dni. Z badań Wydziału Prawa UW z 1999 roku wynika, że aż 61% studentów tego wydziału akceptowało korupcję. Znaczna część z nich pracuje dzisiaj w sądach czy prokuraturach.

Zapraszając na zjazd OBURZONYCH, Paweł Kukiz napisał:  

Partie zamieniły się w oligarchie, dbające tylko o swoje interesy. Przyczyna tego leży w szkodliwej, partyjnej ordynacji wyborczej dającej partyjnym bonzom niesłychane przywileje, a odbierającej nam, zwykłym Polakom – prawa obywatelskie. Do tego doszło finansowanie partii z budżetu państwa – czyli z naszych kieszeni.

Na skutek tych wad ustrojowych nie mamy właściwej reprezentacji narodowej dbającej o interesy Polaków i Polski. Mamy kilku partyjnych wodzów – szefów przedsiębiorstw zwanych „partia” i kupę miernot zasiadających w sejmie, bezmyślnie, na polecenie wodza podnoszących ręce i naciskających guziki. (…) My zwykli obywatele, Polacy, którzy nie wybierają się na emigrację, nie możemy pozwolić na dalsze trwanie tego systemu. Nie możemy pozwolić na dalsze trwanie władzy partyjnych oligarchii. Żeby się im przeciwstawić, żeby doprowadzić do koniecznej zmiany ordynacji wyborczej, zmian w sądownictwie, koniecznej zmiany Konstytucji musimy być razem. Musimy się zorganizować! Nie w partię, ale w swobodny, wielonurtowy, otwarty Ruch Obywatelski. Taki, który będzie stanowił przeciwwagę dla partyjnych oligarchii.”

Zobaczymy, jak będzie się rozwijał Ruch Oburzonych Pawła Kukiza w przyszłości. Wystawienie alternatywnych list wyborczych tego typu ruchu, gromadzącego różne społeczne organizacje protestu byłoby na pewno próbą istotnej zmiany polskiej sceny politycznej.

Poniżej prezentujemy więcej zdjęć ze zjazdu oraz relację filmową.

Filmy
Wróć

Komentował grzes10-10-201311:05

Może w końcu powstanie jakaś formacja, która wystrzeli w kosmos tych wszystkich , którzy nami rządzą !

Komentował Marcin10-10-201311:08

Kukiz do przodu!

Komentował zaintersowany10-10-201311:13

Kiedy i gdzie będzie następne spotkanie OBURZONYCH?

Komentował Jnusz10-10-201314:28

Brawo OBURZENI, że protestujecie przeciw naciskom wojewody na sąd krakowski, aby wypuścić prezydenta Ryszarda Ś. zza krat! Tak trzymać!

Komentował Krzysztof15-10-201323:16

29 września w Warszawie z inicjatywy Pawła Kukiza i Janusza Sanockiego powstała Federacja Obywatelskich Ruchów-Polska(FORP).

Dodaj komentarz

* - pole wymagane