styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy  świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartośc - patrz tekst na główniej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

O człowieka władze troszczą się mniej niż o psa...

2013-03-21 19:56

- Sesja Rady Gminy Gromnik

W dniu dzisiejszym, 21 marca 2013 odbyła się sesja Rady Gminy Gromnik. Kolejny raz okazało się, iż samorządowcy gminni muszą pić piwo, które nawarzyła koalicja rządząca PO-PSL.

Gmina Gromnik w 2011 roku zajmowała w powiecie tarnowskim 11 miejsce (na 16 gmin), jeśli chodzi o dochody własne budżetu gminy na 1 mieszkańca oraz 14 miejsce, jeśli chodzi o liczbę podmiotów w rejestrze REGON na 10 tys. ludności.

Ze stylu, w jakim przebiegały obrady, wynika, iż samorząd Gromnika działa sprawnie, a wójt odpowiada na każde pytanie radnego bezpośrednio po jego zadaniu, co należy do rzadkości w przypadku polskiego samorządu.

Na początku sesji Rady Gminy wyjątkową „czujnością”, typową dla polityka Polskiego Stronnictwa Ludowego, wykazał się radny Czesław Cudek, który dociekał, jakież to media biorą udział w sesji. Inny radny pytał, dlaczego różne części gminy są traktowane w różny sposób, jeśli idzie o wyłączanie oświetlenia ulic w nocy. Szef posterunku policji w Ciężkowicach przedstawił sprawozdanie z działalności policji w tym regionie. Nie sprecyzował niestety, czy na relatywnie dużą wykrywalność przestępstw wpływ miało np. zatrzymywanie pijanych rowerzystów?

Żywą dyskusję wywołało funkcjonowanie funduszu sołeckiego. Radni byli zgodni co do tego, iż odgórnie (państwowo) narzucone przepisy, zabraniające zmiany podziału tego funduszu po pierwotnym zatwierdzeniu, są absurdalne. Dysponowanie funduszem sołeckim powinno być -  zdaniem radnych – bardziej elastyczne. Oczywiście radni mieli rację. Gorset narzucony tu przez państwową centralę, to kolejny przykład patologicznego funkcjonowania polskich ustawodawców.

Pewną ciekawostką była ostra krytyka rządzącej koalicji PO-PSL przez radnego właśnie z …PSL. Stwierdził on, że w naszym państwie lepiej od ludzi traktowane są zwierzęta.

Sporą niespodzianką było pojawienie się na sesji (na marginesie oczywiście) tematu jednomandatowych okręgów wyborczych. Wszystko wskazywało na to, że duża część radnych Gminy Gromnik rozumie konieczność zmiany polskiej ordynacji wyborczej. Na taką postawę miał chyba (?) wpływ niedawny, gdański zjazd OBURZONYCH.

Jednak punktem kulminacyjnym sesji Rady Gminy była dyskusja na temat nowego sposobu obliczania opłat za wywóz śmieci. Mieszkańcy gminy otrzymali już stosowne druki wraz ze stawkami za wywóz śmieci. Jednak po niedawnym przetargu, wyłaniającym firmę, która będzie odbierać od mieszkańców gminy odpady, okazało się, że cena wywozu śmieci musi być wyższa, niż pierwotnie podano mieszkańcom gminy. Za uchwałą w tej sprawie głosował tylko przewodniczący rady, drugi radny wstrzymał się od głosu, a wszyscy pozostali byli przeciwni uchwale.

Rzecz w tym, iż odgórne przepisy (ustawa) narzucają gminom polskim taką kolejność działania, iż najpierw gmina sama wylicza, ile obywatele mają płacić za wywóz śmieci, ogłasza to, wysyła do mieszkańców stosowne deklaracje, w których m.in. informują władze gminy , ile osób mieszka w danym gospodarstwie, a następnie ogłaszany jest przetarg, który wyłania firmę, obsługująca mieszkańców. Może się jednak okazać, że przetarg wyłoni firmę, która będzie droższa niż przewidywała gmina. I co wtedy?

Wówczas gmina może znaleźć się w trudnej sytuacji, właśnie w takiej, w jakiej znalazł się teraz Gromnik. Władze gminy muszą poinformować mieszkańców, iż opłaty za wywóz śmieci będą wyższe niż te podane wcześniej przez gminę. Co więcej, za pół roku może okazać się, że kolejny przetarg wygra firma, która zażąda jeszcze więcej pieniędzy i opłaty za wywóz śmieci wzrosną jeszcze raz.

Tak absurdalną ustawę, która uderza zarówno w obywateli (wyższe opłaty za wywóz śmieci), jak i we władze gmin polskich, wymyśliła rządząca koalicja PO-PSL. Już kilka tygodni temu Donald Tusk na spotkaniu z działaczami Platformy Obywatelskiej miał powiedzieć, że ustawa ta bardzo zaszkodzi rządzącym. I miał rację.

Poniżej galeria, która zawiera więcej zdjęć z sesji oraz relacja filmowa z obrad radnych w Gromniku. Jeszcze niżej list otwarty mieszkanki Tarnowa do premiera Tuska w sprawie wyższych opłat za wywóz śmieci oraz kilka innych filmów.

_______________________________________________________________________________________

Masz ciekawą informację z Twojego regionu, napisz lub zadzwoń do nas:  prawde.mowiac1@gmail.com    tel. 691 222 272

_______________________________________________________________________________________

Filmy
Wróć

Komentował gość wirtualny21-03-201323:28

Czemu oświadczenia majątkowe pana Wójta na BIP się nie chcą otwierać ?

Komentował mieszkaniec22-03-201301:39

Bardzo fajnie mieć możliwość wglądu w sesję rady gminy.

Komentował mieszkaniec # ?23-03-201303:41

Nasi radni wiedzo, że w sejmowym barze dobro i tanio wódka jest. A o przegryzkach to bedzie na nastepny sesji.

Komentował sąsiad23-03-201304:32

BIP -2010rok dieta radnego Cudek Czesław 15.103,29zł. Wójta oświadczenie dalej się nie otwiera to jakąś grubsza awaria.

Komentował człowiek24-03-201318:54

Radny który mówi "O człowieka władze troszczą się mniej niż o psa",albo mówi co myśli, albo potrzebuje pomocy w logicznym myśleniu . Będąc radnym jest pan częścią władzy. Mimo wszystko zgadzam się ,o człowieka władze troszczą się mniej niż o psa...

Komentował sąsiad226-03-201320:08

BIP-2011 rok dieta radnego Maniak Zdzisław 15 898,20 zł ....

Komentował smerf26-03-201321:53

Sprawiedliwość społeczna inaczej. Nasz Pan Wójt zarobił w 2011roku 148 740zł źródło BIP

Komentował niezdziwiony27-03-201309:54

no, no, no -diety niemale a i zarobki wójta też.Myślę jednak , że powinno się rozliczać za to co zrobili i ile pieniędzy zdobyli dla nas,gminy i ile swoich z rodziny zatrudnili w urzędzie,ponieważ tu bym upatrywał sensacji a nie w zarobkach.Wójtowie a wcześniej Naczelnicy zawsze bardzo dobrze zarabiali i do tego są pewnie jakieś nagrody.

Komentował zdziwiony28-03-201305:04

Między robotnikiem nauczycielem a naczelnikiem to nawet za komunizmu nie było 10krotnych różnic. Uważam, że 50tyś. rocznie by wystarczyło to rada ustala wynagrodzenie. Jest wiele gmin gdzie zarobki nawet nie tylko wójtów ale i burmistrzów są w granicach 50tyś. rocznie. Zobaczcie oświadczenia z wielu gmin z różnych rejonów kraju. Niech zarabiają nawet miliony będąc w prywatnym sektorze ,ale nie zadłużając gminy i pasąc sie na społeczeństwie.

Komentował mini11-04-201314:01

Jest nieprawdą,że niby ktoś zarabia50 tys .Najlepiej poczytajcie sobie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 i wtedy przestaniecie plotkować ile burmistrzi , lub wójt zarabia .

Komentował znajomy08-05-201308:19

Cóż, Urząd Gminy Gromnik jest jednym z bardziej (.... dodody?) w Małopolsce.
Czekam na dowody, że jest inaczej:-)))

Komentował mini09-05-201313:22

W takiej gminie , gdy nie ma własnych dochodów to trzeba trochę ochodzić się by coś zrobić . Można nie chodzić i nie szukać pieniędzy , tylko uchwalać wszystkie podatki- i jest też takie wyjście a jest sporo takich gmin.

Komentował ciacho25-11-201314:58

Ale gmina nasza jest bardzo dobrze oceniana . W inwestycjach na jednego mieszkańca , lub w pozyskaniu srodkow unijnych , mimo nikłych podatków

Komentował cichy19-05-201415:22

Mylicie się , gdy mówicie lub piszecie , że nowy wójt będzie mniej zarabiał - przekonacie się ,że będzie to nieprawda

Dodaj komentarz

* - pole wymagane