styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy  świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartośc - patrz tekst na główniej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

„Nasze dzieci są głodne” -

2013-11-07 18:28

– sesja Rady Gminy Rzepiennik Strzyżewski

Wczoraj, 6 listopada odbyła się sesja Rady Gminy Rzepiennik Strzyżewski, zdominowana przez skargi rodziców na fatalne dożywianie uczniów w gminnych szkołach oraz problemy związane z wejściem w życie słynnej już ustawy śmieciowej PO-PSL oraz jego konsekwencjami.

Sesję rozpoczęła dyskusja na temat bardzo złej jakości posiłków, oferowanych uczniom w szkołach gminnych.

Ciekawą wydaje się inicjatywa budowy na terenie gminy obserwatorium astronomicznego oraz figur planet naszego Układu Słonecznego. Na pewno będzie to dużą atrakcją turystyczną, która przyciągać tu będzie turystów.

Następnie i radni, i miejscowy lekarz nie zostawili suchej nitki na antyhumanitarnych praktykach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzieci z gminy Rzepiennik Strzyżewski muszą jeździć do Tarnowa, by np. przeprowadzić lakierowanie uzębienia. Mogą być zapisane dopiero na 2016 lub 2017 rok do ortodonty!

Radni zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności miejscowej OSP oraz ze skargą mieszkańca gminy – pana Grybosia. Sesję zakończyła dyskusja na temat przetargu na wywóz odpadów oraz wszystkich komplikacji wynikających z wejścia w życie absurdalnej ustawy śmieciowej PO-PSL.

Czy dożywotni wójt gminy to dobry pomysł?

Coraz częściej słychać głosy, domagające się ograniczenia długości sprawowania władzy w gminie przez tę samą osobę do dwóch kadencji. Zwłaszcza w małych miejscowościach zauważalne jest tworzenie się lokalnych „układów” wokół „długowiecznego” wójta czy burmistrza, które blokują rozwój gminy.

Niektórzy pytają, czy w gminie Rzepiennik Strzyżewski funkcja wójta jest dożywotnia, jako że Kazimierz Fudala sprawuje ją od czasów późnego PRL-u (wówczas jeszcze jako naczelnik). W przypadku Rzepiennika sprawdza się chyba zasada, iż po wielu kadencjach tego samego wójta czy burmistrza następuje albo stagnacja, albo wprost upadek gminy.

Rzepiennik Strzyżewski zajmuje ostatnie miejsce w tarnowskim powiecie (na 16 gmin), jeśli chodzi o dochody własne budżetu gminy na 1 mieszkańca. Sytuacja jest tu więc tragiczna.

Rzepiennik Strzyżewski wydaje się być gminą źle zarządzaną nie tylko w sferze gospodarczej, ale także kulturalnej. Na przykład jeśli chodzi o liczbę czytelników bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców, gmina ta zajmuje dopiero 13 miejsce w powiecie tarnowskim (na 16 gmin w sumie).

Katastrofalny obraz dopełnia pozycja Rzepiennika Strzyżewskiego na liście rankingowej, obrazującej ilość podmiotów w rejestrze REGON na 10 tysięcy mieszkańców. Tutaj Rzepiennik Strzyżewski zajmuje przedostatnie, tj. 15. miejsce w powiecie tarnowskim. Brak podmiotów gospodarczych oznacza brak wpływów do kasy gminy, a więc - biedę tej gminy.

Dobrze chociaż, że - jeśli idzie o wydatki na obsługę długu publicznego w % wydatków ogółem budżetu gminy - Rzepiennik Strzyżewski jest na pierwszym - w pozytywnym sensie tego określenia - miejscu (a nie - jak wcześniej było omyłkowo tu podane - na ostatnim) w powiecie tarnowskim. Niewielki procentowy udział wydatków na spłatę długu w ogólnych wydatkach gminy jest jednak małym pocieszeniem dla mieszkańców gminy, która ma swym terenie tak mało przedsiębiorstw i co się z tym wiąże - najmniejsze dochody na jednego obywatela w powiecie tarnowskim. 

Chyba najwyższy już czas, by mieszkańcy Rzepiennika Strzyżewskiego zastanowili się nad zmianą lokalnych władz. Ciągłe tkwienie w epoce „kamienia łupanego” sprzyjać będzie jedynie ucieczce młodych ludzi z tej gminy.  

Poniżej prezentujemy więcej zdjęć z sesji oraz relację filmową.

Filmy

Wróć

Komentował Do STONERA-GB13-12-201315:54

Nieobiektywny, tendencyjny ranking Krakowskiej zawiera tylko wybrane fundusze unijne, to dlatego Rzepiennik nie jest w nim na końcu. Widocznie załapał się w marny klucz dla czołówki rankingu.

Komentował stoner14-12-201317:35

Grześ nie czytasz w ogóle ze zrozumieniem.

W Gminie Rzepiennik Strzyżewski wykonano inwestycji ze środków unijnych w latach 2007-2013 na kwotę 27 milionów zł (kanalizacja i wodociągowanie) , a będzie jeszcze 9
milionów, które pozostały z oszczędności po przetargach. Ranking Wspólnoty nie uwzględnia inwestycji realizowanych przez samorządowe osoby prawne, a w przypadku Gminy Rzepiennik Strzyżewski, Tuchów, Ciężkowice, Ryglice zadania wykonuje powołana w 2004r. przez te samorządy spółka komunalna "Dorzecze Białej".
Gminy które samodzielnie realizują infrastrukturę takie jak Szerzyny, Gromnik czy Moszczenica mają inwestycje zapisane w swoich budżetach, dzięki temu lepiej wypadły w tym rankingu, który kolejny raz powtarzam daje zafałszowany obraz, gdyż nie uwzględnia inwestycji realizowanych przez samorządowe osoby prawne.
Samodzielna realizacja takich inwestycji powoduje skutek uboczny w postaci większego udziału własnego, podczas gdy Gminę Rzepiennik Strzyżewski wykonanie zadań kosztuje tylko kilka procent wartości całkowitej.

Co do kosztów administracji na 1 mieszkańca to gmina nie posiada zespołu obsługi szkół, a zadania te wykonują pracownicy urzędu więc koszty te wykazywane są w dziale 750 - administracja, a nie w dziale 801 - oświata i wychowanie, tak ja ma to miejsce np. w Gromniku. Podobnie sprawa ma się z zadaniami jakie wykonuje w Gromniku zakład komunalny. W gminie Rzepiennik Strzyżewski część tych zadań wykonują pracownicy urzędu, więc znowu powiększony rozdział 750 - administracja.
Jeśli skorygujemy wydatki na administracje o powyższe kwoty to koszt na mieszkańca w obu gminach jest bardzo podobny.

Komentował Do STONERA GB14-12-201320:00

Nieobiektywny i tendencyjny ranking krakowskiej uwzględnia jedynie wybrane środki europejskie. Widocznie Rzepiennik załapał się w marny klucz przygotowany dla czołówki rankingu.
Ranking "fałszuje całkowicie obraz inwestycyjny" Rzepiennika bo jest on przerażający. Włodarze Rzepiennika rodem z głębokiego PRL robią wielkie, Wielkie NIC... zmarnowali najlepszy okres na pozyskiwanie środków z UE.

Ich zaradność dokładnie widać na przykładzie dożywiania dzieci. Dzieci są Głodne! Władza przez pół roku (sic!) nie robi NIC, i dzięki nagłośnieniu problemu przez rodziców oraz portal "MÓWIĄC PRAWDĘ", o problemie dowiedziała się nie tylko małopolska. Może dzięki temu Wodza się obudzi przynajmniej dla tego problemu.. i zupa w Rzepienniku będzie do przełknięcia. Byłby to wielki sukces!

Komentował stoner19-12-201315:27

Jeżeli ten klucz jest tak marny to proszę zobaczyć ile Gmin wiejskich w całym kraju w rankingu Wspólnoty osiągnęło wynik ponad 4.000 zł pozyskanych środków na jednego mieszkańca (chyba tylko 12). To samo już mówi o rozmiarze inwestycyjnym.

Co do żywienia to nie 6 miesięcy, a niecałe 4 (bo od września). Po za tym ustawa prawo zamówień publicznych, krępuje samorządom ręce. Wygrać musi zawsze najtańszy, nie można wykluczyć firmy, która nie ma prawomocnego wyroku sądu i zakazu startowania w przetargach.

Komentował kocik20-12-201309:45

do Stonera -Wszedłem na tą stronę i ranking dotyczy ostatnich 10 lat a nie ostatniego roku czy dwóch a wcześniej nie było tak rozowo i tyle

Dodaj komentarz

* - pole wymagane