styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy  świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartośc - patrz tekst na główniej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Gmina kuriozum – czyli gmina w kawałkach

2013-03-23 20:13

- sesja Rady Gminy Tarnów - 22.03.2013

Radosna twórczość „reformatorów” samorządowych doprowadziła swego czasu w Polsce nie tylko do powstania tworu zwanego powiatem, który często stanowi wylęgarnię nepotyzmu i nieracjonalnego wydawania publicznych pieniędzy, ale także gmin dziwacznych.

Jednym z takich kuriozalnych tworów samorządowych jest Gmina Tarnów, która składa się z kilku kawałków, położonych wokół miasta Tarnowa (patrz: mapka). W jej skład wchodzą następujące sołectwa:

Biała, Błonie, Jodłówka-Wałki, Koszyce Małe, Koszyce Wielkie, Łękawka, Nowodworze, Poręba Radlna, Radlna, Tarnowiec, Wola Rzędzińska (2 sołectwa), Zawada, Zbylitowska Góra i Zgłobice.


Wydawałoby się, że mimo swej geograficznej nieracjonalności, gmina ta będzie sobie radzić świetnie, jako że z jednej strony stanowi „sypialnię” dla ludzi z Tarnowa (w znacznej mierze dla inteligencji), z drugiej zaś – jest położona tak blisko 100-tysięcznego miasta, iż ulokowane tu są liczne przedsiębiorstwa (co oznacza dochody dla gminy i pracę dla jej mieszkańców).

Jednak mimo, iż rzeczywiście Gmina Tarnów zajmuje w powiecie tarnowskim pierwsze miejsce, jeśli chodzi o liczbę podmiotów w rejestrze REGON na 10 tysięcy ludności, to jednak np. pod względem wydatków budżetu gminy na 1 mieszkańca gmina ta znajduje się dopiero na 14 miejscu w powiecie tarnowskim (w całym powiecie jest w sumie 16 gmin).

Po fatalnych rządach wójta Madeja i Molczyka (ten pierwszy – jak na ironię - został głównym „strategiem rozwoju” miasta Tarnowa (sic!) dzięki prezydentowi Ścigale), nastał czas zrównoważonego rządzenia gminą przez wójta Kozioła.

Nieco niepokojącym jest (może to był wyjątek?), iż na sesji Rady Gminy nie miała miejsca jakaś specjalna „burza mózgów”, a uchwały przyjmowane były bez dyskusji jednogłośnie. Taka jednomyślność radnych i brak opozycji w radzie gminy zgubiły już niejednego gospodarza gminy, uśpionego bezkrytycznym przyjmowaniem swej polityki.

Obecność nowego starosty pokazała jeszcze raz, iż powstanie powiatów w Polsce było pomyłką. Radni gminni traktowali gospodarza powiatu niczym kelnera i przedstawiali mu kolejne zamówienia, przede wszystkim dotyczące remontu dróg i chodników.

Gdyby powiaty zostały zlikwidowane, wówczas gminy, wiedząc najlepiej czego potrzebują, znacznie bardziej racjonalnie gospodarowałyby środkami finansowymi. Coraz częściej widzimy, iż utworzenie powiatów było wielką pomyłką samorządową. Gminy byłyby w stanie przejąć praktycznie wszystkie dotychczasowe funkcje powiatów, których likwidacja przyniosłaby Polsce duże oszczędności.


Na sesji przedstawiono nowego sołtysa Koszyc Małych, starosta poinformował o przekazaniu działki OSP Zgłobice. Nie zdradził, który z członków Zarządu Powiatu nie był do tego pomysłu nastawiony entuzjastycznie.

Radni wyrażali swe obawy co do pomysłu wysłania do szkoły 6-latków oraz swój sceptycyzm wobec istnienia funduszu sołeckiego. Jeden z radnych opisał różne sposoby dotrzymywania słowa przez różnych starostów.

Poniżej prezentujemy więcej zdjęć oraz relację filmową z tej sesji, a także kilka innych filmów (m.in. wywiad z nowym starostą tarnowskim).

Jeśli masz ciekawą informację z Twego regionu, napisz do nas lub zadzwoń – adres mailowy: prawde.mowiac1@gmail.com  

tel.:  691 222 272

Filmy
Wróć

Komentował Jonasz23-03-201322:45

Panie Starosto, próbuje sobie wyobrazić, ale mi nie wychodzi.

Komentował Jonasz24-03-201302:51

"Obecność nowego starosty pokazała jeszcze raz, iż powstanie powiatów w Polsce było pomyłką. Radni gminni traktowali gospodarza powiatu niczym kelnera i przedstawiali mu kolejne zamówienia, przede wszystkim dotyczące remontu dróg i chodników.

Gdyby powiaty zostały zlikwidowane, wówczas gminy, wiedząc najlepiej czego potrzebują, znacznie bardziej racjonalnie gospodarowałyby środkami finansowymi. Coraz częściej widzimy, iż utworzenie powiatów było wielką pomyłką samorządową. Gminy byłyby w stanie przejąć praktycznie wszystkie dotychczasowe funkcje powiatów, których likwidacja przyniosłaby Polsce duże oszczędności"- w moje opinii -jest to najlepszy, najbardziej wartościowy tekst na portalu "Prawdę Mówiąc ".

Komentował czytelnik24-03-201315:34

Tym artykułem autor (bo nie jest podpisany ),udowadnia, że jest myślącym, uczciwym ,rzetelny dziennikarz.

Komentował kość i gość24-03-201315:53

Jak ma być "burza mózgów "??????-bez mózgów ????-Oni plewy w głowie mają, a chytre ,że jasna.........

Komentował prawda24-03-201318:23

Nasi "kelnerzy ",myslą wyłącznie ,o grubym "napiwku". Prawdę pan mówi Panie Redaktorze !

Komentował Paweł31-03-201313:55

ALTERNATYWY 4 !!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentował Garett17-08-201312:43

Tym co nie odpowiada poszerzenie granic miasta trzeba nakazac Niech sobie auta parkuja u siebie na wsi. Niech studiuja u siebie na wsi. Niech pracuja u siebie na wsi. Niech wzniecaja burdy u siebie na wsi. Na calym miescie miasta sie rozwijaja i nie mozna dopuscic by garstka wiejskich madrali zatrzymywala rozrost miasta. Nie chca byc w miescie? Wiec niech beda honorowi i te sprawy o ktorych mowilem zalatwiaja u siebie w wiejskich remizach. Nie chca byc w miescie? Niech placa winiety wszyscy posiadacze aut z rejestracja KTA ktorzy sa przeciw przylaczeniu sie do miasta.Sprawa juz powinna byc dawno zalatwiona i bledem jest pytanie sie wojta Gminy i konsultowanie z nim tej sprawy bo wiadomo ze bedzie bronil swojego koryta.Taki twor jak Gmina Tarnow powinna juz dawno byc usunieta z mapy polski bo jest przeszkoda dla Tarnowa Miasta

Dodaj komentarz

* - pole wymagane