styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy  świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartośc - patrz tekst na główniej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Elektrownia na urzędzie

2013-11-15 15:17

Trzydzieści paneli fotowoltaicznych zostanie w najbliższym czasie zamontowanych na budynku Urzędu Gminy Tarnów. Rozwiązanie niestosowane na taką skalę bodaj na żadnym budynku użyteczności publicznej w Tarnowie ma przynieść znaczące oszczędności w kosztach energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania urzędu.

- Koszty energii, jakie zmuszony jest ponosić Urząd Gminy Tarnów, są dość duże – mówi zastępca wójta Sławomir Wojtasik. – Gros kosztów energii to ogrzewanie budynku, ale na obecnym etapie nie ma możliwości wprowadzenia innego rozwiązania. Niemal na każdym urzędniczym stanowisku pracy konieczny jest komputer, przez cały czas muszą pracować również inne urządzenia – serwery, centrala telefoniczna, co także generuje niemałe koszty. Na samym końcu tej listy znajduje się oświetlenie, choć akurat na tym polu w zakresie oszczędności zrobiliśmy najwięcej, stosując energooszczędne źródła światła – dodaje.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu urzędu będzie mieć moc 7,2 kW. Oprócz paneli będzie ona zawierać przetwornicę zamieniającą prąd stały na zmienny. Na stworzenie własnej ekologicznej elektrowni gmina przeznaczy około 50 tysięcy złotych – znacznie mniej niż roczne koszty energii elektrycznej urzędu. - Spodziewamy się, że instalacja szybko się zwróci i przyniesie nam ona realne korzyści – podkreśla wójt Grzegorz Kozioł.

Będzie to już druga instalacja fotowoltaiczna na budynku użyteczności publicznej gminy Tarnów. Pierwsza o mocy 4,2 kW funkcjonuje już od ubiegłego roku na budynku basenu przy Zespole Szkół Publicznych w Woli Rzędzińskiej.

Filmy


Wróć

Komentował ekologiczna16-06-201410:13

jaka jest specyfikacja paneli ? sa to panele produkcji chinskiej? czy warstwy fotoaktywne zawierają metale ciężkie ?

Dodaj komentarz

* - pole wymagane