styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy  świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartośc - patrz tekst na główniej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Dr Marek Ciesielczyk przedstawia analizę obecnej sytuacji w Polsce

2013-11-13 00:25

- Dlaczego Polska nie jest państwem demokratycznym, sprawiedliwym, wolnorynkowym i dlaczego nieuniknione jest powstanie nowego ruchu protestu?

11 listopada w tarnowskiej restauracji PASAŻ z mieszkańcami miasta spotkał się Marek Ciesielczyk, doktor politologii Uniwersytetu w Monachium, wykładowca University of Illinois, obecnie redaktor naczelny pisma i portalu „Prawdę mówiąc”, przez 12 lat radny tarnowski.

Zdaniem dr Ciesielczyka Polska nie jest państwem demokratycznym co najmniej z trzech powodów – obowiązująca w naszym kraju „najgłupsza na świecie ordynacja wyborcza” – jak ją określił b. doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Cartera, profesor Zbigniew Brzeziński – pozbawia obywateli 50% praw wyborczych i sprawia, że posłów tak naprawdę wybierają wodzowie partyjni, a nie obywatele. Po drugie – instytucja referendum jest fikcją. Po trzecie – Polska nie jest państwem prawa, funkcjonuje tu wymiar niesprawiedliwości.

Rynek nie jest wolny, gdyż krępuje go biurokratyczny gorset, który sprawia, że – wbrew temu, co twierdzą rządzący – Polska przegrywa w konkurencji gospodarczej z innymi, porównywalnymi państwami.

Dlatego trzeba gruntownie zmienić system, głównie poprzez zmianę sposobu selekcji ludzi, którzy kierują różnymi dziedzinami życia. Powinni oni być równocześnie uczciwi, inteligentni i odważni.

Dr Ciesielczyk poinformował, iż od kilku już miesięcy powstaje nowy ruch protestu, który przyjęło się nazywać ruchem OBURZONYCH i który chce wziąć udział zarówno w wyborach samorządowych, jak i parlamentarnych. Nie można wykluczyć, iż na wiosnę przyszłego roku wystawi także swoje listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Prelegent zaapelował do zebranych o udział w tym ruchu. Większość uczestników spotkania zadeklarowała chęć współpracy. Ciesielczyk poinformował, iż już niedługo będą tworzone struktury ruchu zarówno w gminach i powiatach, jak i na poziomie województw. Prawdopodobnie powstanie nie partia polityczna, lecz stowarzyszenie.

Dr Marek Ciesielczyk oświadczył, iż już teraz zaczyna tworzyć listy wyborcze zarówno w wyborach do Rady Miejskiej w Tarnowie, jak i do Rady Powiatu Tarnowskiego i że sam wystartuje w wyborach na Prezydenta Tarnowa (jako kandydat stowarzyszenia UCZCIWOŚC i ruchu OBURZONYCH), o ile nie znajdzie się kandydat, który będzie miał większe szanse wygrać te wybory z Romanem Ciepielą (PO), którego Ciesielczyk uważa za równie złego prezydenta jak Rojka czy Ścigałę. Ciesielczyk ustosunkował się do ostatnich wydarzeń w Tarnowie, związanych z aresztowaniem prezydenta miasta Ryszarda Ś., podejrzanego o korupcję.

Zdaniem dra Ciesielczyka radny PiS - Kazimierz Koprowski – przegra wybory z Ciepielą (obecnym wicemarszałkiem województwa małopolskiego), o ile będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Tarnowa – w takim samym stylu jak wcześniej Józef Rojek czy Anna Czech. Jeśli PiS-owi uda się znaleźć lepszego kandydata na prezydenta, Ciesielczyk go poprze pod warunkiem nawiązania ścisłej współpracy.

Warto zauważyć, iż w spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób (mimo, iż w tym samym czasie miały miejsce w Tarnowie dwie duże imprezy związane ze Świętem Niepodległości), to jest tylko 2-3 razy mniej niż zazwyczaj w spotkaniach z najbardziej znanymi politykami z pierwszych stron gazet i równocześnie ok. 2 razy więcej niż w spotkaniach z innymi znanymi ludźmi ze świata polityki, mediów czy sztuki (np. w spotkaniu z b. szefem TVP, znanym dziennikarzem i pisarzem Bronisławem Wildsteinem). 2-3 lata temu w spotkaniu tego typu wzięłoby udział najwyżej 20 osób.

Może to świadczyć - z jednej strony - o większym zainteresowaniu polityką – z drugiej zaś – o radykalizacji nastrojów społecznych i kiełkowaniu znaczącego ruchu protestu przeciwko obecnej rzeczywistości politycznej w Polsce i regionie tarnowskim.

Poniżej – w galerii - prezentujemy więcej zdjęć oraz relację filmową ze spotkania z dr. Markiem Ciesielczykiem.

Filmy
Wróć

Komentował Waclaw z Chicago13-11-201302:06

Ogladalem film ze spotkania. Tak trzymac. Nie mozna dawac spokoju temu ukladowi. Wierze, ze sie panu doktorowi uda rozwalic te mafie. Pozdrawiam . Waclaw z Chicago

Komentował Mateusz13-11-201309:59

Byłem na tym spotkaniu, wpisałem się na listę chętnych do współpracy. Też uważam, że trzeba cały ten system polityczny zmienić.

Komentował jasiu13-11-201316:34

Jak w wyborach przeciwko Ciepieli PiS wystawi takiego słabego kandydata jak Czechowa czy Rojek 4-8 lat temu, to PO znowu wygra wybory w Tarnowie. Pan Ciesielczyk ma rację, że Koprowski przegra z Ciepielą.

Komentował Walerian Dąbrowski13-11-201316:37

Jedyna sensowna przedwyborcza wypowiedź w całej III RP. Oby dotarła do świadomości wyborców Tarnowa.Gratuluję.

Komentował Teresa z Klikowej13-11-201316:40

Moim zdaniem PiS tarnowski powinien poprzeć dr Ciesielczyka jako kandydata na prezydenta Tarnowa. Na pewno jako kandydat PiS pan Ciesielczyk miałby więcej głosów niż Rojek, Czech czy Koprowski.

Komentował ajax13-11-201316:49

Masz rację, PiS powinien zrobić tak jak kiedyś PO - wystawili niezależnego Ścigałę i go poparli i wygrał. Teraz PiS powinien poprzeć niezależnego Ciesielczyka i on wygra z Ciepielą, dlatego, że do elektoratu PiS doda swój własny elektorat , który ma od lat w Tarnowie, a Koprowski , Rojek czy Czech mogą liczyć tylko na elektorat PiS, a to jest za mało by pokonać PO i TARNOWIAN Ścigały.

Komentował he he13-11-201316:52

ajax ty jesteś naiwny przeceniasz działaczy tarnowskiego PIS, oni tak nie myślą, wystawią "swojego" człowieka jak Koprowski, choć wiedzą, że przegra z Ciepielą, tak jak wystawili kiedyś Rojka czy Czechową i też przegrali. Tarnowski PiS to nie są stratedzy

Komentował Teresa13-11-201316:54

he he ma rację, tylko chciałam zauważyć, że ludzie PiS jak Rojek zdradzili PiS, a Czechowa w ostatniej kampanii do Senatu popierała kandydata PSL, a nie Wiatra z PiS, wystąpiła w telewizyjnej reklamówce Kosiniak z PSL. Tacy to są ludzie PiS, a partia ta wystawia takich ludzi!

Komentował dyzio13-11-201316:56

teresa zapomniałaś jeszcze o szefie tarnowskiego PIS Drwalu, który teraz jest w PO oraz o gwieździe PISU Kądzielawskim, który także zdradził PiS. Jak widać ludzie Czesaka nie mają dobrej ręki i głowy do lojalnych członków partii.

Komentował no tak13-11-201316:59

Polecam artykuł na temat przyczyn kilku kolejnych porażek PiS w Tarnowie - tam jest wszystko dokładnie wytłumaczone - PiS przegrywa na własne życzenie:

http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/dlaczego-juz-od-lat-pis-przegrywa-kazde-wybory-w-tarnowie.html

Komentował halo13-11-201320:13

Ja też uważam, że obóz PO i Ścigały może pokonać wspólny kandydat kilku środowisk prawicowych w Tarnowie . Sam Koprowski i Pis przegrają. najlepszym rozwiązaniem byłby wyrazisty kandydat taki jak dr Ciesielczyk. On ma jaja, a cała reszta to mięczaki nierozpoznawalne w Tarnowie. Sam Ciesielczyk też nie wygra, więc PiS i Ciesielczyk powinni się dogadać. Jak Koprowski i Czesak nie będą chcieli, to trzeba się zwrócić do władz wojewódzkich PiS.

Komentował aha14-11-201311:52

Słyszałem , że w tę sobotę jest ogólnopolski zjazd Oburzonych, Mam nadzieję, że będzie to naprawdę alternatywa dla tego syfu politycznego, który jest dzisiaj.

Komentował Iwona15-11-201310:39

http://stopdyktaturze.pl/

jak kto mądrzejszy to wspierać!!

Komentował Jacek15-11-201311:23

deklaruję chęć współpracy z Ruchem Oburzonych, na jaki numer zadzwonić? Mieszkam w Gromniku. Pozdrawiam Jacek

Komentował Władysław26-01-201415:20

Dlaczego Polska nie jest państwem demokratycznym,
Obalić i rozliczyć komuchów, wprowadzić nową konstytucję, nie dopuszczać do władzy lewactwa i postkomuny. Te 3 kroki powinny wystarczyć na początek, aby w tym kraju był choć cień normalności.
Wśród tych co żyli w tamtych czasach jedynie ci co reprezentowali władzę i ci co z władzą współpracowali nie chcą rozliczenia PRL-u. To takie proste.
To może pójdźmy dalej - rozliczmy się z USA i Wielką Brytanią, które wydały Polskę towarzyszowi Stalinowi? A może jeszcze głębiej w historię - może rozliczmy naszego króla-zdrajcę "woskową kukłę" carycy Katarzyny zamiast stawiać im pomniki. Celem obu okupantów było wymordowanie polskich elit. Resztki ocalałej inteligencji zlikwidowali komuniści po wojnie. Na ich miejsce wygenerowano nowe elity działające do dziś.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane