styczeń 2015:

Od wtorku, 30 grudnia (a w niektórych sklepach od 31 grudnia, tj. od środy) można już nabyć kolejny, styczniowy  świąteczny numer "Prawdę mówiąc".

  • Jaka jest jego zawartośc - patrz tekst na główniej stronie portalu.
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Czy radni tarnowscy zatrudniają w domu służących?

2013-08-13 20:25

- Absurdalna uchwała śmieciowa paraliżuje Tarnów

Swego czasu sam Tusk zdał sobie w pełni sprawę, iż „rewolucja śmieciowa” bardzo zaszkodzi koalicji rządzącej. I akurat tutaj się nie mylił.

Radni Rady Miejskiej w Tarnowie najpierw uchwalili nowe, astronomiczne ceny wywozu śmieci dla wielodzietnych rodzin, o czym już pisaliśmy wcześniej. Dzięki Bogu w porę wycofali się z tych nieludzkich regulacji cenowych.


Teraz okazuje się, iż ci sami radni nie mają bladego pojęcia, jaką ilość śmieci wytwarzają poszczególne gospodarstwa domowe w Tarnowie. Rajcy uznali, iż w domach jednorodzinnych segregowane odpady powinny być odbierane przez firmy, które wygrały na tę usługę przetarg, zaledwie raz w miesiącu.

Wskazuje to chyba na to, iż radni tarnowscy muszą w swych domach zatrudniać służbę, która wynosi za nich śmieci. Nie wiedzą bowiem, iż jeśli ktoś zadeklarował, że będzie segregował śmieci (czyli odkładał do osobnych worków kolorowych szkło, papier, plastik), to oznaczać to będzie, iż w tradycyjnym koszu na niesegregowane odpady pozostanie zaledwie ok. ¼ odpadów. Zdecydowana większość śmieci (ok. ¾) to właśnie odpady segregowane, które – zdaniem radnych tarnowskich – powinny być odbierane z domów jednorodzinnych tylko raz w miesiącu.


W ten to sposób mieszkańcy Tarnowa, którzy mieszkają w takich właśnie domach, obłożeni są mnóstwem kolorowych, plastikowych worków, które stoją przed ich posesjami cały miesiąc, wydzielając smród podobny do tego w Neapolu, gdy miasto to w przeszłości pokrywały podobne worki z odpadami.

Zabawne jest, iż radni tarnowscy uchwalili także i to, iż tradycyjne odpady będą odbierane znacznie częściej – co tydzień, co dwa tygodnie. Te odpady stanowią zaledwie ¼ ogólnej ilości śmieci, co każdy widzi w swym pojemniku po oddzieleniu papieru, szkła i plastiku.

Tak naprawdę co tydzień powinny być odbierane odpady selekcjonowane, a rzadziej te tradycyjne, pozostałe, których jest ok. trzy razy mniej.

Pewną ciekawostka jest także to, że np. od samotnej osoby odbierane są odpady pozostałe (te w pojemnikach) znacznie rzadziej niż np. od rodzin wieloosobowych, które siłą rzeczy wytwarzają więcej odpadów.

Jednak gdy się zastanowimy, czy jest to racjonalne rozwiązanie, musimy dojść do wniosku, że nie. Co z tego, że samotna osoba wolniej zapełnia pojemnik na śmieci. Przecież wrzuca ona tam także odpady psujące się szybko. Odpady te pozostają w pojemniku dłużej niż w przypadku wieloosobowych rodzin. Wydzielają smród i grożą rozprzestrzenianiem się zarazy.

Miejmy nadzieję, iż po letnim urlopie radni tarnowscy szybko skorygują swoje błędy i podejmą taką uchwałę, która nie będzie czynić z Tarnowa Neapolu. Chyba, że przeszkodzi im w tym Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Światłowski – zwany przez niektórych „tarnowskim Łukaszenką”.

Urzędnicy, z którymi rozmawialiśmy, powiedzieli nam (prywatnie), że mamy rację – radni podjęli absurdalną uchwałę, która powoduje mnóstwo problemów śmieciowych.

Tak na marginesie warto spytać, czy tak szczegółowe regulacje śmieciowe, jak częstotliwość wywozu śmieci, muszą być przedmiotem zainteresowania całej Rady Miejskiej?

Czy nie lepiej by było, gdyby takie decyzje podejmowali ludzie, którzy mają doświadczenie w tej sprawie (odpowiedni urzędnicy oraz pracownicy firm odbierających śmieci)?

Poniżej prezentujemy zdjęcia oraz film obrazujące wygląd Tarnowa po „rewolucji śmieciowej”.

Także pojemniki na odpady segregowane przeznaczone dla mieszkańców wierorodzinnych bloków wyglądają jak w Neapolu.

 

Przypomnijmy skład tarnowskiej Rady Miejskiej oraz władz wykonawczych miasta:

Grzegorz Światłowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, PO, były pracownik tarnowskiej telewizji kablowej, która sympatyzowała z liberałami i lewicą, jak Radio Maks. Po raz pierwszy w 20-letniej, najnowszej historii tarnowskiego samorządu nie pozwala mieszkańcom miasta na zabieranie głosu na sesjach Rady Miejskiej (stąd jego ksywa „tarnowski Łukaszenka”)

 

Grzegorz Kądzielawski – b. v-ce Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, kiedyś w PiS, później zdradził tę partię i został wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, niedawno „z wielkim hukiem” pozbawiony tej funkcji, o czym pisaliśmy wcześniej

 

Tadeusz Mazur - v-ce Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, "Tarnowianie", kiedyś sympatyzował z postkomunistami z SLD

 

Jerzy Hebda - radny, Przewodniczący klubu radnych "Tarnowianie", kiedyś popierał prezydenta Mieczysława Bienia i Romana Ciepielę, główny "rozgrywający" w Radzie, radny-milioner

 

Jan Niedojadło - radny, "Tarnowianie", jego wyborcy na "Falklandach" na pewno nie wybaczą mu poparcia dla "komercjalizacji" służby zdrowia

 

Stefan Wrona - radny, "Tarnowianie", zdradził stowarzyszenie "Uczciwość", by mieć większe szanse na zostanie radnym, wyborcy ze Strusiny nie są teraz chyba zachwyceni jego sposobem głosowania?

 

Janusz Małochleb - radny, "Tarnowianie", chyba do dzisiaj nikt nie wie, dlaczego został radnym?

 

Anna Rafińska – radna, proprezydenckie ugrupowanie „Tarnowianie

 

Grażyny Barwacz – radna, „Tarnowianie”

 

Maria Borys Latała - radna, PO, mając na uwadze jej stosunek do tzw. „komercjalizacji” służby zdrowia – można powiedzieć: „o dziwo! lekarka!”

 

Marek Drwal - radny, kiedyś w PiS - (był nawet szefem tej partii w Tarnowie /!/), teraz w klubie PO (i wszystko jasne)!

 

Piotr Augustyński - radny, PO, kiedyś podobno złożył wniosek.... o otwarcie okna...

 

Małgorzata Mękal - radna, PO

 

Maciej Morawski - radny, PO

 

Bartłomiej Babuśka – szef klubu radnych PO

 

Agnieszka Wolińska Kulpa – radna, PO, już na pierwszy rzut oka każdy widzi jej atuty….

 

Jakub Kwaśny – radny, SLD

 

Krzysztof Bazuła - radny, SLD

 

Kazimierz Koprowski - szef klubu radnych PiS, po niedawnym odwołaniu Kądzielawskiego wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

 

Barbara Koprowska - radna, PiS

 

Stanisław Klimek - radny, PiS

 

Roman Korczak - radny, PiS

 

Anna Czech - radna, PiS, niedawno zrezygnowała z funkcji szefa klubu radnych PiS, w czasie ostatniej kampanii wyborczej popierała w telewizyjnej reklamie kandydata PSL na senatora!

 

Adam Sajdak – radny, PiS

 

Jacek Łabno – radny, wcześniej PiS, teraz (chyba?) Solidarna Polska

 

Ryszard Ścigała - Prezydent Tarnowa - reklamował się w czasie kampanii wyborczej jako "niezależny" (z ugrupowania "Tarnowianie" /sic!/) - faktycznie "na pasku" PO

 

Dorota Skrzyniarz - v-ce Prezydent Tarnowa (z ugrupowania "Tarnowianie"), odpowiedzialna za służbę zdrowia, b. dziennikarka Radia Maks, które sympatyzowało z liberałami i lewicą (b. szefowa tej rozgłośni Krystyna Latała jest dziś także wiceprezydentem miasta Tarnowa)

 

Henryk Słomka-Narożański - v-ce Prezydent Tarnowa, PO, odpowiedzialny m.in. za drogi, np. słynny "remont" ulicy Krakowskiej

 

Krystyna Latała – v-ce Prezydent Tarnowa, rekomendowana przez PO, b. szefowa Radia Maks, odpowiada za tarnowską oświatę

Filmy
Wróć

Komentował kret16-08-201300:02

Nie dziwi mnie że śmieci segregowane odbiearane sa raz w miesiacu. Tak jest we wszystkich Gminach.

Nienormalne natomiast jest to że sześcioosobowa rodzina, mieszkajaca w domu jednorodzinnym w Tarnowie w odległosci 1 km. od wysypiska , płaci 60 zł miesięcznie. Jest to o 100 % więcej niz taka sama rodzina w takim samym domu, zamieszkała w Wierzchosławicach (30 zł) połozonym o kilkanaście kilometrów dalej od miejsca składowania śmieci na ul. Cmentarnej w Tarnowie. Dlaczego ?
W Wierzchosławicach tez tak wychodziło - uniwazniono nawet pierwszy przetarg. Na szczescie Sołtys i Rada Sołecka Witosowej wsi, zorganozwali wczesniej zebranie wiesjskie które przerodziło sie w Gminne i postawili wójta i jego pachołków pod ścianą, obnażajac wszystkie wady tej uchwały i ich niekopetencje (np.Pan Rajski na tym zebraniu przekonywał że po 1 lipca nie bedzie punktów skupu surowców wtórnych !)
Zreszta wszystko jest na filmie na Youtube

Zachecam do protestów mieszkańców Krzyza przy uzyciu tych argumentów. Rada Tarnowa ma mozliwośc podziału miasta na sektory. Nie musza uśredniać ceny.

Komentował mieszkaniec18-08-201308:57

Straszni są ci radni z Tarnowa. A ta uchwała smieciowa to głupota!

Komentował Władysław15-09-201314:16

Wiadomo że mogłoby być lepiej w tej sprawie smieciowej gdyby urzędnicy i politycy mieli więcej wyobraźni i chęci dbania o państwowy rozwój , a nie o władzę jako taką , np szef PISu mówi " idziemy po władzę " , o wiele ładniej by wyglądało - idziemy służyć narodowi polskiemu.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane